Amarok 2.3.0 Yayınlandı!

Amarok ekibi, Amarok 2.3.0 sürümünü duyurdu. Yeni sürüm, Amarok 2.2.2 üzerinde düzeltilen hatalar, iyileştirmeler ve yeni eklenen özellikleri içeriyor. USB, yığın depolama aygıtı (MP3 çalarlar dâhil) desteğiyle Podcast alanı ve kaydedilmiş çalma listesi, Amarok 2.3.0 sürümünde görünen en büyük iyileştirmeler.

Amarok 2’nin büyük bir bölümü olgunlaşmaya devam ediyor. Bu nedenle yeni sürüm, bazı deneysel özellikleri de kapsıyor. Bunlar; yeni bir araç çubuğu ve yeniden yazılmış, çok basit bir dosya tarayıcısı. Bu parçalar yeni olarak işaretlendi ve kullanıcı tepkileri baz alındı. Sonraki birkaç sürümde de değişmesi ve geliştirilmesi bekleniyor. Eski ince araç çubuğu, hâlâ kullanılabilir durumda ancak Amarok ekibi, yeni araç çubuğunu denemenizi ve düşüncelerinizi bildirmenizi öneriyor.

Dosya tarayıcısı görüntüsü ve kullanımı, yön bulma aracı üzerinde yapılan bazı iyileştirmeler ile genel-geçer bir dosya yöneticisi olmaktan çıktı ve müzik dosyalarını bulup oynatmaya odaklanan bir yapıya büründü.

Amarok 2.3.0 sürümünde çalma listenizdeki parçaların kaynak menüsü, "medya kaynağını göster" seçeneğini sunuyor ve koleksiyon tarayıcısında düzenleme yapmak, parçaları taşımak ya da silmek için aynı parçayı yeniden bulmayı daha da kolaylaştırıyor.

Yeni Amarok ile podcastler daha kolay!

Yeni sürümde yer alan Podcast yapılandırma diyaloğu ile Amarok, yeni indirilmiş bölümlerin depolanacağı alanı ve güncelleştirme sürelerini değiştirmeye müsaade ediyor. Podcast ve kaydedilmiş çalma listeleri, kaynaklara göre gruplandırılmış ve müzik nereden gelirse gelsin sadece dinleyebileceğiniz yerel koleksiyonunuzda kullanılabilir birleştirilmiş bir görüntü sunuyor. Artık yeni bir çalma listesi kaynağı ya da podcast yayını eklerken, Amarok birleştirilmiş görüntüyü kapatıyor ve dinleme kaynaklarınızın açılır kapanır bir listesini gösteriyor.

Önemli iyileştirmelerden biri de Vikipedi uygulamasındaki bağlantı hatalarının düzeltilmesi. Yeni sürümle birlikte Vikipedi sayfaları daha iyi görüntüleniyor. Vikipedi’deki diğer sayfalarda bulunan bağlantılar uygulamada görüntüleniyor, dış bağlantılar da bir tarayıcı penceresinde açılıyor.

Kısacası, Amarok ekibi uzun dönemdeki hedefine odaklanmış: Nereden gelirse gelsin, müziğe kendinizi adamanız için Amarok’u en iyi müzik aracı yapmak.

Haberimizi, güzel bir gelişmeyle sonlandıralım. Amarok 2.3.0 çok yakında Pardus depolarında olacak!

Kaynak: KDE News

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s