FSF ve OpenOffice tartışıyor

Özgür Yazılım Vakfı (FSF – Free Software Foundation), açık kaynak ofis yazılımı OpenOffice.org için, özgür yazılım eklentilerinin bir listesini sağlayacağını duyurdu. Duyuru tartışılırken, FSF yetkili yöneticisi Peter BROWN, “OpenOffice.org özgür yazılımdır ve özgür yazılım topluluğuna önemli bir destektir. Ancak, program kullanıcıya bir eklenti kütüphanesi sunuyor ve bunlardan bazıları patentli. OpenOffice.org’un her zamanki yolla dağıtılması, kapalı kaynak uzantıları tercih eden kullanıcıları da etkileyecek.” dedi.

FSF, son zamanlarda OpenOffice.org Topluluk Konseyini sadece özgür yazılım eklentileri listesine ya da sadece özgür uzantıları kapsayan ikinci bir liste sağlayamaya davet ediyordu. Ancak, konsey teklifi reddetti. Kâr amacı gütmeyen FSF, OpenOffice.org’un kendi kodlarını değiştirmeden basit bir yapılandırma değişikliği yaparak eklenti kütüphanesini değiştirmesinin, kullanıcılara açık kaynak eklentilerini kolayca bulma ve kullanma fırsatı vereceğini umuyor.

FSF, var olan uzantılardaki lisansları denetleyerek özgür eklentileri tanımlayacak ve yeni proje koordinesinde yardım için bir tartışma posta listesi kuracak gönüllüler arıyor. Eklenti kütüphanesinin tamamlanmasına müteakip FSF, bu patentli uzantıların yerine özgür yedeklerini geliştirme için yardım talep edecek.

Kaynak:The H Open

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s