Android için Qt Geliştirme

Android cephesinden sevindirici haberler ardı ardına geliyor. Android Market Açılıyor haberimizden sonra bu kez yalnızca Türkiye’yi değil, tüm Android kullanıcılarını sevindirecek bir haberimiz var.

Romanyalı geliştirici Bogdan VATRA, Android mobil işletim sistemi için Qt geliştirme araçlarının ilk alpha sürümünü duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Microsoft ile işbirliği yapan Nokia’nın, GUI çatısının Windows telefon çeşidini geliştirme niyetinde olmadığını duyurması üzerine kullanıcılar için dağıtım doğru zamanlandı.

Nokia ve Google’dan bağımsız olarak VATRA’nın geliştirdiği şey, Qt olarak değil, Necessitas Suite diye adlandırılıyor.

Bogdan VATRA duyurusunda, Nokia’nın isimlendirme aşamasında "Qt markasının kullanımından kaçınılmasını tavsiye ettiğini" ve Google’ın da Android markasını kullanma hakkındaki e-postasına cevap vermediğini söylüyor. Geliştirici çatının hâlâ alpha konumunda olduğuna işaret ediyor: API kararlı değil ve VATRA geliştiricilere Google’ın Android Market’te Necessitas Suite ile oluşturulan uygulamaları dağıtmayı "şimdilik" önermiyor. Bu proje, etrafında geliştiricilerin bir topluluk oluşturması maksadıyla başlatılmış durumda.

Bu amaçla, geliştiriciler Qt kütüphanelerinin geniş paylaşım sistemi için Ministro yükleyicisi, Qt çatısı ve Qt Creator geliştirme ortamının Android sürümü ile destekleniyorlar. Programlama talimatları ve kurulumu anlatan belgeler kullanılabilir durumda. Necessitas Suite kaynak kodları BSD lisansı altında yayınlanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s